30. června 2022

8 let ve Slunu Davida Lefnara

8 let ve Slunu Davida Lefnara

Jaký byl tvůj první a poslední rok ve Slunu?

První rok by těžký. Byl před námi poslední měsíc mého předchůdce ve Slunu a agendy k předávání bylo opravdu hodně. Musel jsem se rychle zorientovat a fungovat jako hlavní řešitel jeho agendy, přičemž on byl senior a já čerstvý nováček. Hodili mě rovnou do vody a dnes jsem za to rád. Nabral jsem spoustu znalostí v krátkém čase. To se povedlo i díky podpoře seniorního kolegy Petra Michalíka, mého patrona. Bylo mi 22 let a nastupoval jsem do svého úplně prvního zaměstnání jako specialista helpdesku.

Doufám, že tento rok není můj poslední, ještě tady plánuji pár let zůstat. Mám na starosti především zákazníka Albert Česká republika, případně vypomáhám kolegům na COOPu nebo u ukrajinského zákazníka Fozzy na oncall službě. Řešíme nejrůznější provozní problémy. Podílíme se i na realizaci některých vývojových projektů, což nemusí být u supportu úplně standardní.

Chceš začít jako David? Podívej se, koho hledáme.

 

Kde jsi na Sluno narazil a proč jsi chtěl pracovat u nás? Jak probíhal pohovor?

Dostal jsem se sem přes mého dlouholetého kamaráda Jozefa Valenčíka. Jeho tehdejší vedoucí bakalářky a můj současný kolega Petr Bulava mu doporučil právě Sluno. Pepa nastupoval jako specialista helpdesku a já jsem chtěl co nejdříve získat praxi v IT, tak jsem to zkusil taky. Bavilo mě programování, Sluno ale vývojáře zrovna nepotřebovalo. Martina z HR mě nasměrovala na podporu softwarových aplikací, retailového systému GOLD a všech jeho modulů, speciálně Central, Stock a Forecast. Šel jsem do toho a relativně rychle se potvrdilo, že technický support není o nepřetržitém zvedání telefonů koncovým uživatelům s problémy. Je to opravdu technická aplikační podpora s přesahem do programování. Naším denním chlebem je čtení kódů.

 

Co tě na tvé práci nejvíce baví? Co tě Sluno naučilo? Na co jsi nejvíc hrdý?

Je to klišé, ale pořád čelíme výzvám. Řešíme provozní problémy, které mají reálný dopad na každodenní byznys zákazníka. Je to velký tlak, aby zákazník nepřišel o své peníze, ale i výzva, najít řešení problému, co nejrychleji a nejlépe. Není to rutina, protože software i samotný zákazník se neustále vyvíjí. Pořád se mám co učit a to, jak z oblasti technologií, produktu GOLD, tak znalosti procesní. Zároveň mě to posunulo jako člověka. Naučilo větší trpělivosti, odolnosti, a v neposlední řadě lepší komunikaci. Více než na osobní úspěchy jsem hrdý na to, když se nám jako týmu daří posouvat dopředu. Máme skvělou atmosféru nejen v kanceláři, ale i ve firmě.

 

Jak vypadá tvůj běžný pracovní den?

O půl deváté jdeme s týmem hromadně na kafe. Pak si pročítám e-maily, kouknu se do service desku a začnu si třídit práci. Quick winy vyřeším hned a úkoly, které budou trvat déle si rozvrhnu. Pak řešíme problémy, které jsou hlášené v rámci našeho service desku. Převážně se zabývám déle trvajícími či rozsáhlejšími problémy, případně vývoji. To mi zabere největší část dne. Jsem taky často součástí řady konferenčních hovorů. Ty jsou jednak interní, s byznys vlastníky, nebo s IT supportním týmem na straně zákazníka, jsou to naši parťáci.

Kdybych to měl rozdělit, tak 30 % tvoří konzultace, ať zákaznické nebo interní. 30 % mi zaberou bugfixes a vývoj, dalších 30 % je řešení problémů a zajištění správného chodu systémů a zbytek věnuji administrativě a reportingu, na to moc nejsem.

 

S kterými technologiemi pracujete?

Na začátku to byl Oracle Forms 4.5, což je dnes technologie, která se skoro už nepoužívá. Postupně jsme přešli na formuláře psané v Javě, případně JavaScript, programy psané v proC – Céčko podporující spouštění SQL kódů. Práce s SQL a PL/SQL tvoří největší podíl. Na serverové části je to Shell, UNIX, AIX. Kolega supportuje i e-shopové projekty, takže přijde do kontaktu s PHP nebo JavaScriptem. Když člověk chce, má ve Slunu možnost se rozvíjet jakýmkoli směrem nebo si osahat řadu jiných technologií.

 

V čem vidíš rozdíly mezi juniorem a seniorem? Co musí junior už umět?

Největší rozdíl je ve znalosti systému. Jsou junioři, kteří mají hlubší znalost technologií, ale to, co z nich udělá seniory je znalost procesů a systému jako celku. Senior si umí poradit a najít řešení samostatně.

V ideálním světě by měl junior mít povědomí o jakémkoli programovacím jazyce. Je důležité, aby v něm uměl dobře číst, protože to je předpokladem pro správné porozumění logiky kódu. Bez toho se člověk neobejde, má-li v kódu najít problém. Základem je práce s databází SQL, na to se nabaluje znalost PL/SQL. Za běhu se naučí orientovat v prostředí serveru a může se učit další technologie, jako UNIX. To jsou znalosti, se kterými jsem přišel já a možná proto jsem se tak rychle chytl. Máme tady i kolegu, který přišel úplně z jiného prostředí, dělal zvukaře a dneska ho považuji za jednoho z nejschopnějších kolegů.

 

Co rád děláš a kde nabíráš energii do práce?

Energii nabírám ve fitku, dobíjí mě hudba, rád trávím čas s rodinou a přáteli. Rád si zahraji poker, což nás dovedlo k nápadu uspořádat ve firmě turnaj. A pár turnajů skutečně proběhlo. Doufám, že to letos zase rozjedeme, bereme i začátečníky. Taky rád cestuji, především po Česku a Evropě. Už pár let mám v hlavě takový menší eurotrip, kdy bych chtěl projet více zemí Evropy v relativně krátkém čase.

Další články


Po 30 letech měníme logo
19. července 2022

Po 30 letech měníme logo

S roboty na Retail Summitu
02. května 2022

S roboty na Retail Summitu

Odebírejte náš newsletter

Nejčerstvější novinky přímo do vaší schránky.