29. ledna 2024

AI zvyšuje prodeje v COOP Jednota Čadca

AI zvyšuje prodeje v COOP Jednota Čadca

Zákazníci se v různých prodejnách, u různého zboží a v různé dny chovají odlišně. Je v akci úplně nové zboží? Víte, jak na to zareagují zákazníci? Blíží se nějaký svátek nebo mistrovství světa? Dokážete říct, jak se tyto události promítnou do promočního prodeje zboží? AI ano. Pracuje v jeden okamžik s tak velkým množstvím dat, které by dnes žádný člověk nedokázal rychle ani správně vyhodnotit.

Prodeje se po svém spuštění neustále vyvíjí a umělá inteligence je soustavně monitoruje, vyhodnocuje a kontroluje jejich provázanost s tržními daty. Zohledňuje chování zákazníků a vlivy všech možných faktorů, od počasí po ceny ostatních položek.

AI umí

Na prodejnách slovenského retailera Coop Jednota Čadca již AI zvyšuje prodeje. „O nasazení AI pro předpověď promoprodejů jsme uvažovali již dlouho. Výsledky proof of conceptu Promo Forecast AI od společnosti Sluno nás přesvědčily spustit pilotní provoz na 10 prodejnách. Po šesti měsících jsme jej vyhodnotili a rozhodli se rozšířit použití umělé inteligence na celou prodejní síť.“, komentuje průběh nasazení AI Martin Janík, místopředseda představenstva Coop Jednota Čadca.

První sloupec ukazuje průměrný nárůst prodejů na pilotních prodejnách. Co je však zajímavější: druhý sloupec znázorňuje nárůst prodejů o 12,9 % na 5 prodejnách, kde se museli striktně řídit předpovědí umělé inteligence a nemohli do ní nijak zasahovat. Nárůstu prodejů o 9,1 % dosáhly prodejny, které zasahovaly do doporučení AI. A pro srovnání čtvrtý sloupec ukazuje, jakého zvýšení prodejů dosahují prodejny, způsobeno jinými faktory.

Pro retailera je to rovněž výborný nástroj pro vyjednávání o výši cen s dodavateli. Simuluje, kolik zboží se prodá a při jaké ceně. Dokáže nasimulovat i discount a navrhne optimální variantu pro jednání s dodavatelem.

Od proof of conceptu po automatizaci

Vyzkoušet si AI pro předpověď prodejů můžete na vlastních datech. Od loňského roku poskytuje mnohem větší variabilitu vstupních informací. Každý zákazník totiž neeviduje stejná data o svých promoakcích a občas některé informace chybí. Příprava dat zabere cca 14 dní.

Poté, co se data nalijí do systému, probíhá preprocessing. V této fázi se odstraňují chyby a zjevné nesmysly, které vznikly manuálním zásahem nebo špatně zapsanou desetinnou čárkou. Následuje vlastní výpočet, který zcela jasně odpoví na to, jaká bude poptávka po daném zboží. Tato poptávka se následně může přetransformovat do podoby finální objednávky.

To, co odejde zpátky do ERP systému, může být jak poptávka: V rámci čtrnáctidenní akce se prodá 1548 kusů jogurtu, tak objednávka: Tři dny před zahájením akce objednáváme 700 kusů, po pěti dnech dalších 300 kusů. Informace systém sděluje i formou grafických výstupů.

Ve fázi přechodu do pilotního provozu, kdy je systém již nakonfigurovaný a funguje stabilně, je stále v režimu poloautomatu. Člověk může do výsledků manuálně zasahovat. Zásahy se následně vyhodnocují a pokud jsou prospěšné, probíhá další parametrizace, aby už žádné další zásahy nebyly nutné.

Systém těmito úpravami dosáhne téměř dokonalosti a překlopí se do automatického režimu, kdy už není potřeba žádný lidský zásah a know-how neodchází s nákupčím do důchodu, ale zůstává ve firmě.

Vyřeší i častou otázku retailerů, zda byla akce úspěšná. Díky intuitivnímu dashboardu AI graficky vyhodnotí, jak se proběhlé akce povedly. Myslí i na to, aby se množství zboží na prodejnu fyzicky vešlo, ať už na palety, nebo do regálů. Vyřeší problémy i s cenovou elasticitou tím, že se dívá do historie a pozoruje chování zákazníků při různých slevách.

Alespoň rok dozadu

Kolik se prodalo kusů konkrétního artiklu, na jaké prodejně a za jakou cenu. To jsou vstupní data, která by měla být známá alespoň rok dozadu. Není třeba denní historie, stačí údaje po týdnech. Čím více dat AI dostane, tím lepší jsou výsledné předpovědi.

Není třeba ale přemýšlet nad tím, jaká data jsou důležitá a jaká ne. Jestliže probíhá mistrovství světa ve fotbale a plánujete promo akci na zubní pasty, algoritmus vyhodnotí informaci jako neužitečnou a nepoužije ji.

Poradí si i v situaci, kdy se na trhu objeví něco nového. Už není potřeba, aby člověk, jako u statistických metod, určoval, jakou sílu má nový regresor, zda to jsou 2 % nebo 20 %. Bere v potaz i to, jaké další zboží je také v akci, jak se prodává a zda dochází k synergii nebo kanibalismu.

Jak přesně AI pro předpověď prodejů zboží v akci funguje se dozvíte v tomto článku.

Další články


Po 30 letech měníme logo
19. července 2022

Po 30 letech měníme logo

S roboty na Retail Summitu
02. května 2022

S roboty na Retail Summitu

Odebírejte náš newsletter

Nejčerstvější novinky přímo do vaší schránky.