08. října 2022

Co předvádí autonomní roboti u zákazníků?

Co předvádí autonomní roboti u zákazníků?

Sluno spolupracuje s Fetch Robotics od roku 2020 a roboty HMIShelf a CartConnect má k dispozici fyzicky v Ostravě. Zákazníkům se nejvíce líbí schopnost robotů pracovat 24 hodin denně a autonomní pohyb, který je bezpečnější než lidmi ovládané vozíky.

 „Jako partner Zebra Technologies momentálně připravujeme návrh implementace robotů do skladů, kde se budou pohybovat společně s lidskou obsluhou. Abychom navrhli optimální řešení, potřebujeme poznat prostory, kde se budou roboti pohybovat. Během prohlídky prodiskutujeme možné trasy a podmínky. Za 2-3 týdny obvykle vyrážíme k zákazníkovi znovu, tentokrát už s robotem. Během pár hodin obvykle přes noc, kdy je nejmenší provoz, robota připravíme a můžeme zákazníkovi demonstrovat dohodnutý proces.“ ve zkratce shrnuje Strategic Management Director Radim Tvardek.

Pohyb mezi patry, žádný problém

Robotovi není potřeba ručně zadávat žádnou mapu. Vše si na místě naskenuje sám a naučí se v prostoru pohybovat, proto je jeho nasazení velmi rychlé. 2D mapa zůstane k dispozici a lze ji dále upravovat, například přidávat stanoviště, ke kterým má robot jezdit. Přivolání a odeslání robota lze integrovat do systému jednoduchou webovou aplikací. Ta může být spouštěna z terminálů Zebra Technologies, které používá obsluha ve skladech. Robota lze ovládat i přímo z jeho displeje.

Úkolem člena robotího týmu Petra Raise je spočítat, kolik a kteří roboti jsou pro zákazníka vhodní: „Při výběru vhodného robota musíme myslet na všechny situace, které mohou na trase nastat. Například, aby byl robot schopný se i s nákladem otočit ve výtahu.“ Pro roboty není problém s výtahem nebo dveřmi na elektrické ovládání komunikovat. Zvládnou se pohybovat mezi patry zcela sami.

Vychytávky

Novinkou robota FlexShelf, je čtečka čárových kódů a RFID tagů. Obsluha tak může zboží naskenovat a uložit ho do jedné ze tří přepravek. Díky integrované čtečce NFC mohou s displejem robota manipulovat pouze ti, kteří k tomu mají oprávnění.

Jelikož má každý robot USB, HDMI a napájení 24V je možné vymyslet a zrealizovat různé doplňky, které mohou předávat informace zákazníkovi. TagSurveyor dokáže do výšky 6–7 m skenovat RFID kódy na paletách a v kombinaci se snímači a kamerami od Zebra Technologies fotí reálný stav zboží na místě a fotografie rovnou odesílá do systému. Ve skladu tak najde chybějící nebo nesprávně umístěné položky.

„Nyní pracujeme na tom, aby válečková dráha na robotovi RollerTop byla schopná zdvihu. Robot bude moct převzít zboží ve výšce 1 m, převést ho a odevzdat do výšky 1,2 m.“ komentuje Petr Macháček, pravá ruka Radima Tvardka. Na vývoji Sluno spolupracuje se strojními firmami a VŠB v Ostravě.

Fetch Robotics si dosud poradili se všemi nástrahami prostředí, ve kterých se testovali, s úzkými místy v provozu, vyhýbání se překážkám a interakcí s lidmi. Lze je zapojit do spolupráce i s jinými typy robotů. Například s těmi třídicími, kdy Fetch Robotics zajistí odvoz vytříděného zboží.

Další články


Po 30 letech měníme logo
19. července 2022

Po 30 letech měníme logo

S roboty na Retail Summitu
02. května 2022

S roboty na Retail Summitu

Odebírejte náš newsletter

Nejčerstvější novinky přímo do vaší schránky.