29. května 2023

Hlasoví asistenti patří i do skladu

Hlasoví asistenti patří i do skladu

Používáte hlasové asistenty jako je Siri, Alexa, nebo Google Asistent? Je to pro vás rychlejší a komfortnější než manuálně zadávat text do prohlížeče? Umožněte to i skladníkům při vychystávání zboží nebo inventurách. Dejte jim výhodu poslouchat příkazy přes sluchátko a nazpět je potvrzovat pouze hlasem. Ruce budou mít volné, oči neustále soustředěné na práci a produktivita i bezpečnost se zvýší.

Určitě už jste v minulosti slyšeli o hlasovém vychystávání a tom, že každý uživatel musí nejprve namluvit svůj vlastní slovník, což zabralo desítky minut. A přesto se stávalo, že systém skladníkům nerozuměl. Dnes už nemusíte nic nacvičovat ani namlouvat.

Cizí jazyk, vady řeči, přízvuk ani slang nejsou problém

Díky hlasu může každý uživatel se systémem komunikovat pro něj tím nejpřirozenějším způsobem, a to mluvením v rodném jazyce. V jednom skladě je dokonce možné využívat více jazyků najednou. Každý tak může komunikovat jazykem, který mu nejvíce vyhovuje.

Potřebujete jen vědět, jak jdou jednotlivé kroky za sebou, naučit se 6 základních příkazů a číslice od 0 do 9. Ostatní příkazy jsou doplňkové a využívají se jenom pro případné dodatečné informace nebo řešení nestandardních situací.

Hlasové vychystávání

Rychlejší vychystávání bez chyb

Navíc lze s hlasem vykonávat více kroků najednou. Například při fyzickém odebírání množství a ukládání na přepravní jednotku už můžete hlasem potvrdit dokončení úkolu a systém vám nahlásí další adresu. Než uložíte zboží na přepravní jednotku, tak už víte, zda se máte přesouvat o jednu adresu nebo o více adres, jestli se máte hýbat s manipulační jednotkou nebo ne. S papírem nebo terminálem jsou to sekvenční kroky, které nelze vykonat jinak než za sebou. Pouze s hlasovým vychystáváním dokážete dělat jednotlivé kroky souběžně.

Hlasové vychystávání může zrychlit pohyb skladníka, ale produktivitu zvyšuje odbourání neproduktivních činností, jako je čtení z papíru, manuální evidence potvrzení množství a odkládání papíru nebo terminálu, když potřebuje mít volné obě ruce.

Jedna z velkých výhod hlasového vychystávání je, že skladník v ruce nic nedrží. Nemusí číst nebo označovat v papírech, nemusí se neustále dívat do obrazovky terminálu a nemusí potvrzovat jednotlivé úkoly, i kdyby to dělal pouhým dotykem. Papíry a mobilní terminály se dnes dají jednoduše nahradit headsety. Pokyny pro vychystávání slyší skladníci ze sluchátka a komunikovat se systémem nazpět mohou přímo pomocí mikrofonu.

WHISPER: Hlasový asistent skladníků

První implementaci hlasového vychystávání Sluno zrealizovalo v DLC Napajedla, distribučním centru Coop Jednot, už v roce 2006. Jen v České republice využívá toto hlasové vychystávání více než 1 200 uživatelů denně, například v maloobchodním řetězci Albert nebo vietnamsky mluvící skladníci velkoobchodu Tamda Foods, majitelé obchodního a kulturního centra Sapa v Praze. Systém používají i menší sklady s jednotkami uživatelů.

WHISPER neustále vyvíjí a zkouší ředitel realizace firmy Sluno Tibor Szekeres: „I když nastavím češtinu, slovenštinu nebo angličtinu, a budu na systém mluvit svým maďarským přízvukem, tak mi systém bude rozumět a dokáže bez problémů vyhodnotit, jaký příkaz jsem použil“.

Hlasové vychystávání WHISPER je oblíbené zejména proto, že rozumí každému, v jakémkoli jazyce a klidně i s vadou řeči. Velmi dobře funguje i ve spojení s Informačním systémem našeho partnera K2.

Další články


Po 30 letech měníme logo
19. července 2022

Po 30 letech měníme logo

S roboty na Retail Summitu
02. května 2022

S roboty na Retail Summitu

Odebírejte náš newsletter

Nejčerstvější novinky přímo do vaší schránky.