• Úvod
  • Aktuality
  • [Podcast] Retail Management 1: Úvod do retailu a historie supermarketů

[Podcast] Retail Management 1: Úvod do retailu a historie supermarketů

Pojem retail v českém jazyce nemá synonymum. Zahrnuje prodej potravin a vlastně i jakýkoliv další sortiment. Prodej realizovaný v síti prodejen nebo v jednotlivých prodejnách, stánkový prodej, tržnice, trhy. A samozřejmě také prodej mimo prodejní sítě – může jít o prodejní automaty, přímý prodej, zásilkový obchod, elektronický internetový prodej. Spadá do něj jak maloobchod, tak velkoobchod. Celé této oblasti retail managementu věnujeme novou podcastovou sérii. Přejeme příjemný poslech. Podcast je k dispozici také na Spotify, Apple Podcast, Google Podcast, Breaker Audio nebo na Youtube.


Přepis podcastu: 


Z pohledu výkaznictví se rozdíl mezi maloobchodem a velkoobchodem hodně stírá. Velkoobchodní činností se dnes zaobírají i řetězce, které běžně provozují své maloobchodní prodejny. Zákazník coby fyzická osoba tak může jít běžně nakoupit do obou formátů prodejen. Dobrým příkladem je např. Makro, které se z počátku, když v Česku začínalo, soustředilo pouze na velkoobchodní zákazníky. S postupným vývojem a snahou prosadit se na trhu ještě více, ale nabídli služby také pro fyzické osoby. A to platí i u dalších řetězců. Retail tak dnes obecně pokrývá maloobchodní a velkoobchodní činnosti. Ani my proto u nástrojů a řešení, které pro klienty vytváříme, nerozlišujeme, jestli jsou určeny pro maloobchod nebo velkoobchod. Jsou zkrátka pro každého, kdo se věnuje obchodní činnosti a má nastaveny základní principy fungování obchodu.

Retail kombinuje různé formy prodeje, velkoobchod i maloobchod, ale patří do toho také další prodejní kanály a formáty. Prodávají se velké i malé objemy sortimentu, které jsou určeny pro koncového zákazníka stejně jako pro případné další zpracování či přeprodej. Vedle fyzických osob můžeme mezi zákazníky počítat hotely, restaurace, catering, prakticky každého, kdo suroviny zpracovává. Dále jsou to tzv. tradeři, drobní obchodníci, kteří zboží využívají pro další prodej. A samozřejmě i ostatní malí podnikatelé nebo např. kanceláře, které zboží kupují pro vlastní potřebu, byť ve větším objemu než běžní nakupující.

Z retailu vychází slovo retailing, což je mezinárodně vnímaný pojem a vztahuje se k maloobchodu, který je plně vybavený logistickým zázemím, má kvalifikovaný informační systém a taky profesionální management. Je pravdou, že tento aspekt někdy české firmy podceňují a nekladou na informační systém a management patřičný důraz. Je to přitom hlavně informační systém, který je zdrojem automatizace, efektivnosti a zvyšování produktivity práce. Fungující informační systém zásadně zefektivňuje a zprůhledňuje celý proces práce se zbožím i doklady, poskytuje přehled o zásobách. Je to nesmírně důležitá součást a základ každého byznysu, který chce pracovat efektivně. Bez tohoto prvku je jakékoliv nastavování složité.

Než v retail managementu pokročíme, pojďme se zaměřit na historii samotných obchodů. Historie vzniku supermarketů je poměrně dlouhá. První, který se objevil, vznikl v roce 1930 na Long Islandu v USA. Šlo o obchod King Kullen a tuto síť lze mimochodem v New Yorku najít dodnes. Když se podíváme na známé řetězce jako Albert, Delvita, Spar nebo třeba Coop, všechny vznikaly na podobném principu, kdy si někdo založil svůj jeden vlastní obchod a následně se rozhodl, že by chtěl vybraný sortiment prodávat i v jiných městech. Tak začaly postupně vznikat velké sítě, které v současnosti působí i v České republice.

Před rokem 1989 u nás žádný privátní sektor pochopitelně neexistoval, pouze státní podniky a družstva, jedna monopolní firma v každé oblasti a státní monopol v mezinárodním obchodě. Jedna cena napříč celou republikou, jeden druh chleba, pět druhů bonbonů, a to bylo vše. Mezi názvy prodejen, které tehdy fungovaly, můžeme zmínit Zdroj, Pramen, Jednotu, Esso nebo Tuzex. Dnes z těchto značek funguje už pouze Jednota Coop, která má ve své podstatě nejdelší historii na českém trhu.

Vývoj domácího trhu retailu je spjatý s porevolučními změnami, nástupem tržního hospodářství a otevřením trhu mezinárodnímu obchodu. Po roce 1990 se náš trh velmi otevřel pro vstup zahraničních řetězců, které dostávaly velké úlevy, aby mohli bezproblémově vstupovat na český trh. Mezi těmi prvními byl Ahold, Julius Meinl nebo Delvita. První supermarket moderního charakteru v Česku pak byla Mana v Jihlavě, která se otevřela v roce 1990. Každé otevření nové prodejny tehdy očekávaly velké davy. Dnes už je situace podstatně jiná i z toho důvodu, že český trh je velmi saturovaný, tedy obsazený, a je zde v poměru na jednoho zákazníka velká spousta řetězců. Ve srovnání s Evropou jsme v tomhle ohledu na jednom z předních míst — což také podstatně ovlivňuje chování zákazníků.

Prvním hypermarketem v Česku byl Globus v Brně. Při jeho otevření došlo k dopravním zácpám po celém Brně. Druhým pak byla Hypernova v Průhonicích. V polovině devadesátých let už počet velkoplošných prodejen a nákupních center rostl velmi rychle. A začala také velká internacionalizace nejen na českém, ale i na mezinárodním trhu. Řetězce se začaly přeskupovat.

K rozvoji retailu ve světovém měřítku se váže také nárůst počtu obyvatel ve městech. V letech 1975 až 1990 rostla kupní síla a zvedal se tlak na výstavbu velkoplošných nákupních prodejen. Lidé byli ochotnější dojíždět, auta byla dostupnější a vznikala také první centralizace menších obchodů, které se spojovaly do lokálních sítí, takže sdružovali kupní sílu, aby mohli tlačit na dodavatele. Ve stejné době se měnil také charakter stravování, tedy nákup trvanlivých potravin. Domácnosti začaly být více vybavené a k nárůstu velikosti košíku přispěl také rozvoj používání kreditních karet. Díky kartám v mobilních telefonech dnes naše nákupy nejsou limitované ani kartou ani hotovostí, kterou bychom museli mít u sebe.

Tak tedy začal rozvoj retailu, postupná strategie expanze obchodních řetězců a jejich vstup na zahraniční trhy, který i k nám po roce 1989 přinesl nové trendy nakupování. Byť často na úkor menších lokálních prodejců. V další epizodě se v tématu retail managementu posuneme dál a budeme mluvit o tom, jaké výrazné změny se v segmentu obchodu za poslední dobu odehrály.

16. 11. 2020

Máte zájem o více informací?Domluvte si s námi nezávaznou schůzku

Jsme připraveni zodpovědět Vaše dotazy týkající se naší společnosti, aktivit, nabízených řešení a produktů a podat Vám maximum informací. Neváhejte nás kontaktovat, naše služby jsou tu pro Vás.

Telefonní kontakt: +420 596 101 511

Kontaktní formulář

Nahoru

© 2015 - 2021 Created by people in ARSY line