• Úvod
  • Aktuality
  • [Podcast] Retail Management 8: Zaměstnanci v maloobchodu

[Podcast] Retail Management 8: Zaměstnanci v maloobchoduPodcast je k dispozici také na SpotifyApple PodcastGoogle Podcast, nebo na Youtube.Přepis podcastu: 

Řízení lidských zdrojů a vzdělávání v prostředí maloobchodu má svá specifika. Tím hlavním, je, že v tomto odvětví pracuje značné množství lidí, kteří mají často jen základní vzdělání. V rámci samotných prodejen přitom existuje obrovský počet pokynů a pravidel, což ve výsledku vyžaduje velké znalosti a není jednoduché zaměstnance motivovat, aby skutečně veškerá pravidla dodržovali. Může to na první pohled vypadat, že dělají stále jednu a tu samou činnost, ale není to pravda. Vyžaduje se multifunkčnost a musí zvládnout automatizované systémy objednávání, připravit objednávku, vyhovět zákazníkovi v případě dotazu, být schopni sednout si za kasu a manipulovat s hotovostí, případně umět vyřídit reklamaci.

Na jednom místě zpravidla pracuje velké množství lidí, kteří se navíc musí vzdělávat i v rámci nových technologií a zejména u větších prodejen to bývá problematické. Proto u řetězců dochází k implementaci inovací relativně pozvolna, protože je třeba také pohlížet na schopnost zaměstnanců přijímat změny a naučit se v nich žít, resp. používat nová zařízení.

Klíčovou rolí je v těchto případech manažer prodejny. U menších obchodů, kde pracuje hrstka lidí, kteří k sobě mají blízký vztah a dokážou se rychle domluvit, je situace pochopitelně jiná. U prodejen se 100 nebo 200 zaměstnanci, navíc s velkou fluktuací, už to tak snadné není. Manažer musí řídit prodejnu na základě jasně definovaných postupů. K tomu se využívají nástroje typu workflow management. Pomáhají identifikovat potřebu pracovníků v rámci jednotlivých směn nebo dnů v měsíci tak, aby bylo možné směny vykrýt podle toho, kolik zákazníků a jaké tržby v daný den, měsíc nebo roční období očekáváme. Tyto sofistikované nástroje pomáhají manažerům optimalizovat počet zaměstnanců na prodejně tak, aby byli na místě v momentě, kdy to zákazník očekává. Manažer prodejny musí vědět, jakým způsobem jsou poskládány dny v týdnu, jestli přichází období výplat, jestli budou svátky, prázdniny nebo jaké události v dané lokalitě probíhají. Má roli, v rámci, které musí sledovat okolí a interně vše vyhodnocovat, aby byl schopen optimálně naplánovat počet lidí, kteří by na prodejně v daný moment měli být. A to není vůbec jednoduché. Proto čím víc dat z historie a minulých výkyvů má k dispozici, tím lépe lze následně plánovat a současně minimalizovat riziko chyby.

Vedle řízení prodejních operací je úkolem manažera také to, aby přesvědčil zaměstnance a vysvětlil jim přínosy automatizovaného systému objednávek. Aby technologiím skutečně věřili a mohli se více soustředit na službu zákazníkovi. Rozsah jeho odpovědností a toho, co vše musí realizovat, je skutečně široký. Proto, jak už jsme zmínili v minulém podcastu, by se řetězce měly snažit, aby se manažeři prodejen skutečně věnovali jen řízení prodejny, a ne dalším činnostem. Ne u každého řetězce to ale platí.

27. 1. 2021

Máte zájem o více informací?Domluvte si s námi nezávaznou schůzku

Jsme připraveni zodpovědět Vaše dotazy týkající se naší společnosti, aktivit, nabízených řešení a produktů a podat Vám maximum informací. Neváhejte nás kontaktovat, naše služby jsou tu pro Vás.

Telefonní kontakt: +420 596 101 511

Kontaktní formulář

Nahoru

© 2015 - 2021 Created by people in ARSY line