18. října 2020

Autonomní roboti 1: Co to znamená, když je robot autonomní

Autonomní roboti
Autonomní roboti
Autonomní roboti 1: Co to znamená, když je robot autonomní/

Přepis podcastu

Česká republika se v oblasti automatizace a množství zapojených robotů pohybuje nad průměrem celé Evropské unie. Proč je dnes robotizace na vzestupu a co mohou roboti skladům, distribučním centrům nebo továrnám nabídnout? Přesně tomu se věnujeme v aktuálním podcastu.

Výrazným impulsem pro rozvoj robotizace v Česku je nedostatek pracovníků téměř ve všech oblastech. Manuální činnosti pak často zastávají pracovníci ze zahraničí, které je nutno vyškolit a pak je tady i jazyková bariéra. Jednou z cest, jak tuto situaci řešit, je, že se podíváme na práci, kterou lidé dělají, a tu, která je neproduktivní, pak můžeme nahradit právě automatizací, roboty. Druhou motivací je rozvoj hardwaru a softwaru za poslední roky, který nám přinesl obrovský výpočetní výkon a umožňuje tak mimo jiné nasazení nové technologie za rozumné náklady. Zjednodušeně řečeno, počítač, který v 60. letech řídil přistání vesmírné mise Apollo na Měsíci, je mnohonásobně pomalejší a méně výkonný než chytrý mobilní telefon, který dnes nosíme v kapse. Velkým vývojem prošly také kamery a další podpůrné systémy. Současný software umožňuje, že robot vnímá okolí nejen pomocí senzorů, které měří vzdálenost od překážek, dokáže ho rozpoznat i vizuálně, umí detekovat pohybující se překážky, vyhodnotit jejich směr a určit, jestli mu zbývá dostatek místa na to, aby je případně mohl objet. Podílí se na tom především dvě technologie, LIDAR, což je laserový 2D skener, a hlavně 3D kamery.

Od prvních robotů, kteří se označovali jako Automatic Guided Vehicles, zkráceně AGV, neboli automaticky naváděné vozidlo, jsme se dostali k autonomním jednotkám. Robotům, kteří se pohybují samostatně — Autonomous Mobile Robots, zkráceně AMR. I to je jeden z výsledků toho, jak rychle postupuje vývoj umělé inteligence. Robot už nepotřebuje žádné navigační linie, stačí mu senzory, pomocí kterých si nejdříve zmapuje prostor a pak už se pohybuje sám.

Roboti, které v současnosti máme, koexistují v prostředí, kde se pohybují lidé a také jiná průmyslová nebo skladová technika. A to je velký posun. Doposud totiž technologie v tomto množství robotů fungovala tak, že robot měl vždy vyhrazený prostor, měl kolem ohrádku, kam nikdo nesměl vstoupit, pokud byl zapnutý. Proč? Protože robot kolem sebe neviděl. Měl naučenou určitou sadu pohybů, určitý scénář, podle kterého jednal. Teď už ale zvládá vnímat, co se kolem něj děje tak, aby to bylo bezpečné pro všechny účastníky provozu ve skladu. I proto se jim říká kooperativní roboti, protože jsou schopni fungovat v prostředí s dalšími subjekty.

Benefitem, který zapojení robotů do provozu přináší, je také predikovatelnost toho, co mohou udělat. Mají omezenou rychlost a nedostanou se do zakázaných zón, kde by mohli například spadnout ze schodů. Dá se říct, že v některých oblastech eliminují rizikový lidský faktor, který může vzniknout např. vlivem nepozornosti.

Možná vás napadá dotaz, proč by si firma měla pořizovat relativně drahé roboty, když místo nich může najmout levnou pracovní sílu. Faktorů je samozřejmě hned několik. Jak jsme zmínili, v současnosti je na trhu nedostatek pracovníků, což vede k tomu, že lidé musí brát směny navíc, jsou přetížení a z pohledu bezpečnosti mohou mít větší sklon k úrazům. Počítat je třeba i se situací, jaká nastala nedávno vlivem nového koronaviru, kdy došlo k uzavření hranic. Zejména pro příhraniční oblasti, které jsou často závislé na zaměstnancích z druhé země, to může být velké riziko, které u robotů pochopitelně nevzniká. Dostupní jsou dnes mimochodem také roboti, kteří sami dezinfikují prostředí.

Dalším bodem ve prospěch robotů je fakt, že zatímco pracovníci zpravidla mají 8 až 12hodinové směny, po kterých potřebují dobu na odpočinek, u robotů tato potřeba odpadá. Na jedno nabití dokážou nepřetržitě pracovat 9 hodin a po 3 hodinách nabíjení mohou znovu pokračovat. Žádný další čas na odpočinek nepotřebují. A to je při zvažování jejich zavedení důležité brát v potaz.

Firma, která chce roboty využít, musí nejdříve identifikovat potřebu, kterou jí tito roboti mohou pomoci vyřešit. Je důležité najít proces, kde bude mít robot maximální využití a jeho návratnost bude rychlá. Nemá smysl kupovat stroj, který bude stát v koutě a čekat. Hlavní síla robotů v rámci skladů je převoz materiálu z místa na místo. Čím delší vzdálenost, tím lepší využití. V opačném případě totiž tu samou činnost dělají pracovníci, kteří jezdí s vozíkem. Tím ale firma v zásadě ztrácí čas zaměstnance, který pouze řídí vozík odněkud někam. Využití robota pomáhá snížit neproduktivní čas zaměstnance, který lze využít na jinou, sofistikovanější práci. Jeden ze způsobů nastavení je např. takový, že zaměstnanci obsluhují místa v dochozí vzdálenosti, zatímco roboti přebírají jejich práci na dlouhé trati. Je každopádně potřeba myslet na to, že aktuálně dostupní roboti vyžadují pro svůj pohyb a fungování určité parametry, jako je třeba rovný povrch podlahy. Druhým omezením je pak hmotnost nákladu, kdy zvládnou převážet náklad maximálně do váhy 1,5 tuny. Případně, u těchto těžších nákladů, by produkty neměly přesahovat rozměry samotného robota.

Implementace robotů do provozu probíhá u jednoduchých procesů v řádu několika dnů. Výhodou také je, že je lze zapojovat postupně. Na začátek může jít o jasně specifikované činnosti pro převoz nákladu se zadáváním přes dotykovou obrazovku přímo na těle robota, a postupně je možné přejít k těm komplikovaným, kdy už jsou roboti integrovaní přímo s řídícím systémem skladu nebo výroby.

Pro koho jsou tedy roboti užiteční? Nejde jen o sklady, ale prakticky o všechny firmy, které v rámci svých procesů převážejí zboží a splňují dříve uvedené parametry a omezení, např. váhový limit produktů. Roboti jsou vhodní pro firmy, které jsou nakloněné automatizaci, chtějí eliminovat neproduktivní práci a zavádět do svých provozů moderní technologie. Díky dostupnosti, kdy zavádění robotizace už není o investicích v desítkách milionů, jde o řešení, které mohou využít i menší firmy nebo zákazníci, kteří uvažují o náhradě starých válečkových dopravníků.

Tím můžeme naše dnešní povídání o robotizaci v českém prostředí uzavřít. V příštím díle podcastu na téma navážeme a podíváme se blíže na typy robotů, kteří jsou pro skladové procesy dostupní.

Zobrazit více

Další podcasty

Autonomní roboti 3: Jak probíhá ukázka robota

01. listopadu 2020

První schůzka se zájemcem o roboty by se dala přirovnat k našim dvěma úvodním podcastům. Zájemce se na začátku seznámí s přednostmi robotů a možnostmi jejich využití v praxi. Důležitou součástí setkání je také popis procesů zájemce, pro které se mají roboti využít, ať už ve skladu či ve výrobě. Jak u nás celý proces probíhá se dozvíte v posledním díle na téma roboti.

Autonomní roboti 2: Typy kolaborativních robotů

25. října 2020

Autonomous Mobile Robots jsou schopni pracovat v prostředí běžného skladu. Patří do širší skupiny kolaborativních robotů, což znamená, že mohou fungovat v místě, kde se pohybují lidé a další skladová technika, kterou dokážou vnímat a vyhýbat se jí. V tomto díle se podíváme na základní typy robotů, které jsou na trhu dostupné.

Odebírejte náš newsletter

Nejčerstvější novinky přímo do vaší schránky.