05. října 2020

Business Intelligence 5: Postřehy z praxe

BI
Business Intelligence
Business Intelligence 5: Postřehy z praxeLoading

/

Přepis podcastu

Poslední podcast v této sérii věnujeme postřehům z naší mnohaleté práce s nástroji Business Intelligence. Můžete je brát i jako doporučení, která vám přijdou vhod v případě, kdy budete uvažovat o zapojení BI do svého provozu.

Jedno standardizované řešení pro všechny nebude obvykle fungovat uspokojivě. Přesvědčování klientů o tom, že jim dáme nějaký standard, který se všem líbí a vyhovuje, nebude stát žádnou námahu a rovnou s ním mohou pracovat, to je špatná praxe. Každý ze zákazníků, i když jsou si podobní a pracují v podobném segmentu, má svá specifika, která nejsou zanedbatelná. Každý jinak pracuje s cenotvorbou, každý má jinak nastavené vyhodnocení pokladních akcí, letákových akcí… V těchto citlivých bodech zpravidla nejsou dva zákazníci stejní. Už dávno jsme proto dospěli k tomu, že tím nejlepším, co pro klienty můžeme udělat z hlediska práce s daty, je nedávat jim univerzální řešení, nenutit jim náš pohled na to, jak mají vypadat výstupy, jak mají s daty pracovat. Můžeme doporučit obecné principy, ale nechceme prosazovat náš pohled na to, jak mají co vyhodnocovat. Klíčoví uživatelé na straně zákazníka vědí nejlépe, jaká data potřebují pro svou práci. Pokud dodavatel systému tlačí bezohledně svůj pohled, vede klienta zákonitě k tomu, aby si veškeré úpravy objednával pouze u něj.

Na to navazuje problematika ukázkového dema. Zákazníci rádi sledují, jakým způsobem nové řešení pracuje, jaké nástroje budou moci využívat, co jim bude pomáhat dělat práci efektivněji a lépe. Některé demoverze jsou ale příliš postavené na wow efektu. Vizualizace dat je zejména u Business Intelligence samozřejmě velmi důležitá, grafika by ale v tomto ohledu neměla převážit nad praktickou stránkou. Uživatelé chtějí každé ráno rychle vidět, v jaké kondici je firma, co se včera stalo, co dnes musí řešit. Zapojení velkého množství efektů sice může působit moderně a pokrokově, tyto výstupy ve skutečnosti ale zákazníci vůbec nepoužívají. V reálné každodenní práci hledají obvykle podstatně přímočařejší, ale mnohem efektivnější metody, jak data zobrazovat. V profesionálních reportech se musí rozumně pracovat s využitím plochy, brát do úvahy poměr zobrazování informace a místa, které zabírá, a s citem zapojit vhodnou paletu barev. Vždy je zkrátka důležité mít na paměti, že na prvním místě musí stát praktické využití nástroje pro uživatele.

Dalším prvkem, na který je potřeba upozornit, je nesmyslné stavění Manažerského informačního systému typu BI na stejnou úroveň jako Excel. Je třeba si uvědomit, že jak BI, tak Excel nabízí naprosto odlišné přístupy. Smyslem Business Intelligence není nahrazování kancelářských programů, má zobrazovat relevantní data přehledně vedle sebe, a ne ukázat tabulku, která má 250 tisíc řádků a 40 sloupců. Potřebuje-li uživatel takový výstup, je naší úlohou se ptát, co pak s těmi daty bude dělat. V takovém kvantu dat se uživatel přece lehce ztratí a nikdy je všechny neprojde. Často se dozvíme, že si výsledek přenese do Excelu, seřadí a podívá se na největší hodnoty. To ale BI umí také, a bez dodatečné práce. Připodobňování k Excelu a jiným kancelářským programům je slepá ulička.

A posledním bodem, který s oblastí BI souvisí a který chceme zmínit, jsou tzv. Big data, kde sbíráme mnoho údajů z různých, často nesouvisejících zdrojů. Mnoho společností si od začlenění externích dat do svých BI nástrojů slibuje objevení překvapivých souvislostí ve svých datech. V posledních letech proto šlo o velké téma, u kterého se ale zároveň později ukázalo, že tak velké vlastně není a že závěry, které lze získat spojením naprosto nesourodých typů informací obvykle nemají až tak velkou vypovídající hodnotu. Dá se říct, že jde o trend hledání přílišné složitosti tam, kde žádná velká složitost není. Bohužel to pak často vede k falešným závěrům.

Vždy bychom měli vědět, kdy využití těchto postupů smysl má, a kdy ne. Míra, do jaké ovlivňuje některý externí faktor naše prodeje se dá snadno spočítat. Pokud chceme např. předpovídat prodeje a do systému zapojíme deset externích vlivů, počítejme s tím, že smysl mohou mít pouze jeden či dva, zatímco dalších osm faktorů povede jen k přeparametrizaci a matoucím výstupům.

Zobrazit více

Další podcasty

Business Intelligence 4: Analýza promocí

22. září 2020

Promoční prodej může přesáhnout ten běžný i pětinásobně či více a takové extrémní navýšení může obchodníka překvapit. Předvídat podobné situace bez nástroje typu BI proto rozhodně není jednoduché.

Business Intelligence 3: BI ve spojení s věrnostními systémy

14. září 2020

Jak nám analytické služby typu Business Intelligence pomáhají ve spojení s věrnostními systémy? To je tématem třetího dílu této podcastové série.

Business Intelligence 2: BI odhaluje podvody i konkurenční výhody

09. září 2020

Díky Business Intelligence pomáháme najít v datech skryté informace a odhalujeme údaje, které sice máte k dispozici, ale často nevíte, jak je správně propojit. To je úkol BI. V dnešní druhé epizodě se zaměříme na konkrétní příklady, jak toto analytické řešení pracuje.

Business Intelligence 1: Co umí BI?

20. srpna 2020

Objem dat neustále roste a tím, jak se trh retailu rychle vyvíjí, rostou taky nároky na jejich zpracování. Manažeři musí denně provádět mnoho rozhodnutí, takže se zvyšuje i poptávka po aplikacích, které by dokázaly jejich práci podpořit.

Odebírejte náš newsletter

Nejčerstvější novinky přímo do vaší schránky.