11. ledna 2021

Retail Management 6: Svět e-commerce

Retail Management
Retail Management
Retail Management 6: Svět e-commerce







/

Přepis podcastu

V novém podcastu věnovaném Retail Managementu se tentokrát posouváme k oblasti e-commerce, kde se zaměříme nejen na to, jak se tento segment vyvíjí, ale také si povíme více o hlavních tržních silách.

Základem e-commerce je internet, hlavně webová část, ale k obchodování se využívají i další podpůrné formy jako elektronická pošta nebo platební karty. E-shop je jeden z kanálů, který mohou obchody v rámci B2B i B2C prodeje používat. Záleží na vyspělosti a rozvoji daného obchodníka — do jaké míry dokáže jednotlivé varianty prodeje, ať už kamenný obchod nebo rozvážkový systém, propojit s internetovým obchodem.

S tím se úzce pojí termíny omnichannel a multichannel. A je třeba vnímat jejich rozdíl. V rámci multichannelu obchodník provozuje různé kanály. Informace ve vztahu k zákazníkovi a poskytování výhod či slev nemá vedeny na jedné platformě. Jednotlivé nabídky nejsou nijak propojené a u každého prodejního kanálu prodejce komunikuje se zákazníkem zvlášť. V praxi to vypadá tak, že se vám např. nepřičítají věrnostní body, pokud nakupujete online. Výhody platí pouze pro kamennou prodejnu. Jste individuálně vedeni jako online zákazník a zvlášť zákazník v kamenné prodejně. U omnichannelu je zákazník naopak vnímán jako jeden pro všechny kanály, které obchodník provozuje. Vše je provázané a je jedno, kde zákazník svůj nákup realizuje, výhody může čerpat napříč všemi kanály.

Jedním z prvních prodejců na českém trhu, který využíval a rozdával zákaznické karty a sbíral o nich informace, s potenciálem budoucího rozvoje internetového obchodu, byla Delvita. Implementace všech forem zpracování dat a možnost propojení s dalšími prodeji byla v té době tak nákladná, jak finančně, tak časově, že k reálnému využívání příliš nedocházelo. Dnes je situace jiná a touto cestou jdou i menší prodejci. Pokud chcete mít internetový obchod propojený se všemi službami, které se k tomu váží, případně i s věrnostním programem, je třeba implementovat sofistikovanější formu e-commerce, a tím roste i jeho cena. Nemluvě o tom, že jedním ze základních předpokladů je také dobře proškolený tým.

Na trhu v současné době dochází k určité konsolidaci, firmy se spojují a vytvářejí společné aliance, rozvíjejí se různé typy market place. Někteří prodejci na internetu nabízí vše, jiní se specializují. Na českém e-commerce trhu se aktuálně očekává vstup zahraničních hráčů a vytvoření stabilnější základny tradičních retailerů, kteří u nás již působí. Svůj online obchod už takto provozují Tesco nebo Makro a uvažují o tom i další obchodníci. Globus např. zavedl na pražském Zličíně formu click and collect, která v České republice zatím tolik rozvinutá není a zákazníci ji znají spíše v zemích jako Itálie nebo Anglie. Funguje tak, že si nakupující zboží vybere na internetu a poté si jej na prodejně pouze vyzvedne, s tím, že si čerstvé produkty dokoupí osobně. Globus si od této inovace hodně slibuje a je otázkou, jak k tomu přistoupí český zákazník. Ostatní prodejci, jak ti velcí, tak menší, o online prodeji uvažují a někteří tuto službu postupně také zavádí, i když zatím jen pro vybrané typy zboží.

Do rozvoje prodeje na internetu promlouvají také prodejci jako Rohlík.cz, který rozjel vlastní privátní značky čerstvých potravin s garancí kvality. I to může být jedna z hybných sil e-commerce.

Když si srovnáme benefity online nakupování oproti tomu klasickému, na internetu jde o úsporu peněz, lepší výběr, snazší a rychlejší nákup a také více informací, které k produktům zákazník dostane. Nákup v prodejně naopak umožňuje si zboží fyzicky prohlédnout a vyzkoušet, nabízí snadnější reklamaci, pomoc personálu a větší bezpečnost osobních dat. To jsou všechno aspekty, které představují pro prodejce u obou variant nákupu výzvy. Některé rozdíly se postupem času stírají. V poslední době se začíná mluvit o virtuálních zrcadlech, které mohou pomoci při nakupování oblečení online. Velkou roli hraje i mentální nastavení zákazníků. Jak k nákupu přistoupí, nakolik budou chtít poskytovat své osobní údaje a naopak, jak se prodejci vyrovnají s využitím a bezpečností dat, k němuž budou potřebovat nejen technické vybavení, ale také další zaměstnance.

Zaměření na online prostředí nahrávají i aktuální čísla, kde se projevuje razantně rostoucí obrat v miliardách korun. E-shopy v Česku dosáhly 15 % meziročního růstu a celkově tvoří e-commerce kolem 13 % českého maloobchodu. Nejsou to na první pohled velká čísla, je ale třeba počítat s tím, že tyto cifry i díky současné situaci rychle porostou. Zákazníci už se naučili online nakupovat prakticky všechny kategorie zboží a sortiment je tak skutečně široký. Na druhou stranu je třeba říct, že se na vysokém obratu podílí i nárůst cen. Druhý aspekt, se kterým musí prodejci do budoucna počítat, jsou potenciální omezení segmentu. Ve spoustě měst se začíná hovořit o tom, jak regulovat četnost vozidel online prodejců. Dodávky rozvážející nakoupené zboží rychle přibývají a je možné, že postupem času dojde k nastavení nových podmínek a omezení legislativního charakteru.

Zobrazit více

Další podcasty

Retail Management 11: Marketing v retailu

16. února 2021

Všichni obchodníci, a zejména pak velké řetězce, neustále měří, jak jsou v očích zákazníků vnímáni. Je to důležité, protože na základě těchto dat ví, jestli jsou jejich zákazníci spokojení a co mohou udělat pro to, aby byli ještě spokojenější. A pokud řetězce s něčím novým přijdou, je neméně důležité to sdělit.

Retail Management 10: Retailové inovace

09. února 2021

S rozvojem trhu vznikají nové konkurenční střety. Kdo má lepší e-shop, kdo zvládne poskytnout lepší službu v oblasti omnichannel? Zákazníci hledají nové formy, jak by chtěli být v rámci jednoho řetězce obslouženi a řetězce naopak přemýšlí, jestli musí mít všechny formy prodeje a co vše na jedné prodejně realizovat.

Retail Management 9: Technologie v retailu

04. února 2021

Základním systémem, který se v retailu využívá, je centrální ERP neboli Enterprise Resource Planning pro každodenní plánování podnikových zdrojů. Pokrývá veškeré procesy a snaží se propojovat činnosti, které ve firmě probíhají od účetnictví přes zásobování a řízení projektů a rizik až např. po dodavatelské operace.

Retail Management 8: Zaměstnanci v maloobchodu

25. ledna 2021

Vedle řízení prodejních operací je úkolem manažera také to, aby přesvědčil zaměstnance a vysvětlil jim přínosy automatizovaného systému objednávek. Aby technologiím skutečně věřili a mohli se více soustředit na službu zákazníkovi.

Retail Management 7: Jak to chodí v retailingové firmě

18. ledna 2021

Dobrým příkladem je v tomto ohledu McDonald, kde jsou popsány absolutně všechny procesy, které v provozu probíhají, od smažení hranolek po obsluhu zákazníka. A právě díky tomu získávají velké úspory z rozsahu.

Retail Management 5: Design prodejny

13. prosince 2020

Nejoptimálnější tvar prodejny je obdélník, kdy v zadní části vytvoříme sklad, a ze zbývajícího prostoru zůstane čtverec, kde se zákazník nejčastěji pohybuje ve tvaru písmene M.

Retail Management 4: Retailové trendy

06. prosince 2020

První klíčovou charakteristikou, která má vliv na rozvoj retailu, je konečná spotřeba domácností, protože jak jsme zmínili už v předchozích epizodách, český trh je velmi řízený cenou a je to hlavní aspekt, podle kterého se zákazníci rozhodují.

Retail Management 3: Společné znaky mezinárodních řetězců

29. listopadu 2020

Samostatnost většiny řetězců na českém trhu je poměrně limitovaná. Společnosti řídí centrálně odborný management. S ohledem na omezené pravomoci a míru rozhodování proto jakékoliv investice do nových systémů podléhají dlouhému schvalování.

Retail Management 2: Změna obchodu v čase

22. listopadu 2020

Změna v oblasti retailu se projevuje ve třech rovinách. První z nich je zákazník, který má v současné době největší a nejdůležitější postavení. Z počátku vše stálo primárně na výrobě. Co zvládla výroba vyrobit, to bylo, a to se prodávalo. A když zboží došlo, nebylo dostupné.

Retail Management I: Historie supermarketů

22. listopadu 2020

Mezi těmi prvními byl Ahold, Julius Meinl nebo Delvita. První supermarket moderního charakteru v Česku pak byla Mana v Jihlavě, která se otevřela v roce 1990.

Odebírejte náš newsletter

Nejčerstvější novinky přímo do vaší schránky.