12. července 2023

První rok v týmu HELPDESK 

První rok v týmu HELPDESK 

IT specialista, Specialista helpdesku, IT analytik, Support… Pod tím vším se může skrývat to, čemu se všichni vyhýbají: KLASICKÝ HELPDESK. Ale určitě ne ve Slunu.  

Jak vypadá helpdesk ve Slunu? Jak to chodí, když k nám nastoupíš? Co všechno musíš umět a co se naučíš? Vyzpovídali jsme naše nováčky. Katka Králová nastoupila před půl rokem a Ondra Janík už má za sebou rok a půl.


Kde jste hledali a proč Sluno? 

Katka: Třetím rokem jsem psala manuály k balicím strojům v jedné ostravské firmě a přestávalo mě to bavit. Všechny mi připadaly stejné. Měla jsem pár měsíců po státnicích na VŠB, obor Řídicí a informační systémy a chtěla jsem se posunout někam dál. Blíž k vývoji. Na to, že hledáte specialistu helpdesku, jsem narazila na jobs.cz. Sice jsem v té době ještě neuměla Javu a z SQL jsem si toho moc nepamatovala, ale zaujalo mě, že se budu moct vše doučit. Tak jsem to zkusila. 

Ondra: Studoval jsem Informační technologie na Obchodní akademii Ostrava-Poruba a po škole jsem krátce pracoval jako programátor v korporátu. Jsem rád, že mi Sluno dalo možnost se něčemu novému přiučit a rozšířit si své vědomosti bez nutnosti předchozí dlouholeté praxe. 

Jak probíhal pohovor? 

Katka: V prvním kole jsem si povídala se svým potencionálním šéfem a s Evou z HR. Ve druhém kole už na mě čekali čtyři budoucí kolegové s testem. Byla to docela přesilovka, ale dokázala jsem si většinu odpovědí domyslet a odvodit. 

Ondra: Probíhalo to podobně, testovali nás ze základních znalostí SQL, JAVA, UNIX a PL/SQL. 

Co vás překvapilo? 

Ondra: Překvapila mě různorodost práce, přátelské prostředí a individuální přistup při zaškolování. Fajn benefit je pružná pracovní doba a multisportka. Zaujalo mě, že Sluno je menší rodinná firma, kde se všichni znají a potkávají. Je příjemné pracovat v takové firmě. 

Katka: Překvapil mě každodenní zvyk našeho týmu. Každé ráno spolu chodíme do kuchyňky na kafe. V minulé práci jsem byla většinu dne sama a najednou chodím na kafe s dalšími osmi lidmi. 

Co jste se naučili a co byste se chtěli naučit? 

Katka: Mám pocit, že za ten půl rok ve Slunu jsem se naučila opravdu hodně a jsem za to ráda. Od začátku jsem měla adaptační plán. Učila jsem se, jak fungují skladové systémy a kdo jsou naši zákazníci. Doučila jsem se SQL, PL/SQL a orientuji se v prostředí UNIX. Teď mám v plánu Javu. Chci se dál učit. Základy zvládnu sama a pak poprosím některého z kolegů, aby mě zaměstnal i na Javu. 

Ondra: Nepřišel jsem s velkými znalostmi, spíše s dobrým základem, na který jsme navázali a nabalovali další vědomosti. Více než půl roku jsem se nejvíc soustředil na práci s SQL a UNIX. S přibývajícími znalostmi jsem se dostal k menším úpravám funkcionality, úpravě obrazovek v Javě a většímu vývoji nových Interfaců pro jeden český velkoobchod. V mezičase dělám podporu zákazníkům. Řeším servisní požadavky a starám se o to, aby se do e-shopu přenesla všechna data. Případně upravuji funkcionality dle požadavků zákazníka. 

Co vás na tom baví? 

Ondra: Různorodost téhle práce. Nedělám pořád to samé dokola. Chodí mi různé požadavky a já musím najít příčinu a umět vyřešit problém. Je to klišé, ale každý den se učím něco nového. Jsou to buď vývojové požadavky, kde je potřeba upravit kód nebo funkcionalitu, anebo servisní požadavky, kdy například bylo navržené jiné množství zboží do objednávky, než zákazník očekával. 

Katka: Je to detektivní práce. Člověk postupně odhaluje, co je příčina problému, a na konci přijde na to, že to zas tak složité nebylo. Tím se učím, a to mě na tom nejvíc baví. Drží mě tu taky kolegové v týmu, kteří jsou fajn. 

Jak vypadá váš běžný pracovní den? 

Katka: Ráno se podívám, co mám všechno udělat. Jako první zpracuji ty jednodušší úkoly. Pak přejdu na ty dlouhodobé, které už vyžadují samostudium. Jako analýza přenosu dat z jednoho systému do druhého, ke kterému se váže hromada tabulek, programů a nejspíš nepodchycených výjimek, na kterých přenos selhává. Mým úkolem je zjistit, na čem přenos selhává, a opravit to. Nebo mi kolega pošle úkol, který si mám zkusit vyřešit, protože ví, že je to pro mě něco nového a můžu se něco naučit. 

Ondra: Můj pracovní den začíná po probuzení rychlou kontrolou notifikací v telefonu, zda je v práci vše ok. Držím totiž oncall, kdy si zákazník platí za podporu večer a brzo ráno, kdy běží programy, které zpracovávají data do jejich e-shopu. V tu dobu nám můžou zavolat. Jakmile je něco špatně, je potřeba to vyřešit ještě před odchodem z domu. 

Pak se po většinu týdne přesouvám do kanclu. Protřídím si emaily a zajdu si s kolegy na ranní kafe. Potom si rozvrhnu priority v ticketech a podle toho se řídím. Tickety nám nikdo nepřiděluje. Mám jasně danou oblast, kterou řeším a vím, co si mám přebrat. Něco mám za chvíli hotové a něco zabere víc času. Pokud přijde nějaký požadavek opakovaně, snažím se jeho řešení automatizovat. 

Mezi mé dlouhodobé úkoly patří vývoj interfaců pro jeden český velkoobchod. Je potřeba nahradit původní program, který zpracovává data do tabulek, která si následně načítá e-shop. Mám za úkol převést funkcionalitu zpracování velkého množství dat, které se každé ráno nahrává, do nového systému s využitím lepších technologií. 

Kde nabíráte energii do práce? 

Katka: Energii dobíjím se svým psem Benym, křížencem labradora a německého ovčáka. Do práce ho vzít nemůžu, nedal by nám pokoj, je až moc přátelský. Jinak ráda jezdím vlakem. Letos se chci podívat na sever Polska. 

Ondra: Po práci mířím většinou do fitka a pak rychle domů uvařit oběd na další den do práce. Když je čas a nálada, rád si zahraju na Playstationu, poslechnu si hudbu, vyrazím na koncert nebo festival. Letos se chystám na dovolenou do Amsterdamu a do Řecka. Rád se válím u moře, all-inclusive a drinky, prostě si užívám volno.


Jasně a stručně, nemáme klasický helpdesk. Není potřeba být nonstop na telefonu a už vůbec se neřeší jednoduché technické požadavky typu zapnout / vypnout. Úkolem Sluno helpdeskářů je analyzovat, testovat, opravovat a vyvíjet kód. Primárně řešit softwarové problémy v aplikaci a komunikovat online.

Ve Slunu se staneš odborníkem na konkrétní softwarové aplikace. 

Další články


Po 30 letech měníme logo
19. července 2022

Po 30 letech měníme logo

S roboty na Retail Summitu
02. května 2022

S roboty na Retail Summitu

Odebírejte náš newsletter

Nejčerstvější novinky přímo do vaší schránky.