Při množství nabízených položek a počtů prodejen včetně různých formátů, je mnohdy obtížné nadefinovat optimálně prodejní sortiment. Je nutné skloubit někdy navzájem protichůdné požadavky, například:
- šířka a hloubka sortimentu versus dostupný prostor na prodejnách,
- lokální a regionální odchylky versus snadno řiditelný centrální sortiment,
- optimální využití prodejního prostoru,
- zařazování novinek.
V lepším případě je k dispozici mnoho informací z prodejních dat, nicméně jejich zpracování není jednoduché. Pomocí nástrojů jako např. Assortment Manager je možné optimalizovat skladbu sortimentu pro jednotlivé odběratele, prodejní kanály a formáty či clustery (regionálně odlišná skupina prodejen). Tyto nástroje jsou využitelné jak pro výrobce, tak pro obchodníky.
Pro analýzu lze využít různé zdroje dat – tržní data v podobě skenovaných nebo panelových dat, vlastní data o prodejích z ERP systému nebo pokladny či data poskytnutá odběratelem. Díky přednastavenému postupu a předdefinovaným analýzám je možno následně v krátkém čase nalézt příležitosti u jednotlivých odběratelů, formátů atd., omezit neprodejné artikly a dosáhnout tak optimálně složeného sortimentu, který respektuje specifika daného subjektu.
Zejména pro KAM manažery FMCG společností je tento nástroj klíčový, neboť umožňuje okamžitě připravit relevantní podklady pro jednání s odběrateli, prezentující konkrétní přínosy vyčíslené financemi.
Nástroj používá řada výrobců FMCG jak v zahraničí, např. Carlsberg Breweries-Palmolive Co., Danone. Colgate, Mars Inc. nebo Unilever, tak v České republice např. Molson Coors Europe s.r.o. a UNILEVER ČR, spol. s r.o.