Rozhovor s Martou Novákovou pro časopis Ekonom

Chtěla jsem být milionářkou,

přiznává Marta Nováková, majitelka IT firmy U & Sluno, která poskytuje služby českým obchodním řetězcům i třeba floridskému Disneylandu.


Přímá a upřímná, autoritativní a sebevědomá, čestná ale v byznysu tvrdá, taková je podnikatelka Marta Nováková, která neuznává výmluvy, ale chce výsledek. Dokázala se prosadit v IT prostředí, kterému dominují muži. Prožila vznik českého byznysu v 90. letech, cestu k samostatnému ovládnutí firmy i sebekritickému poznání, že už své společnosti nic nového nepřináší, a tak vrhla přehršel své aktivity zase jiným směrem. Lelkovat a užívat si by tato činorodá byznysmenka nedokázala. 

Za socialismu se jí  protekcionalismus, nespravedlnost, systém úplatků a podpultovek. Ale na rozdíl od jiných neměla možnost se podívat, jak funguje kapitalismus na Západě, takže jeho příchod do Československa vítala s určitou naivitou. "Představovala jsem si, že podnikání je hrozně korektní záležitost. Když přišla revoluce, bylo mi skoro 40 let a řekla jsem si, že je to moje poslední šance," vzpomíná na velké nadšení, že teď bude moct ukázat, co v ní je. "Kdybych věděla, co mě čeká, jaká hrozí rizika, tak bych do toho absolutně nemohla jít." 

Tohle tvrzení jí ani nelze moc věřit. Není možné si představit, že by zůstala stát někde stranou. Ještě jako referentka severomoravských obchodních domů Prior se snažila o změnu, o zavedení nových technologií i do obchodu. Když pak její manžel prodával Prioru software, připadalo jí neférové, aby v podniku dál pracovala, považovala to za střet zájmů a dala výpověď. Ovšem je také pravda, že od samého začátku stála u podnikatelského startu manžela. Oba byli absolventi Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava obor informační technologie a právě v Prioru se jim podařilo odzkoušet znalosti z programování i to, že získali pro spolupráci databázový systém Oracle. "Je to dodnes jedno z nejdražších řešení, ale tenkrát to byl Rolls-Royce a my jsme jim napsali, že bychom ho rádi jejich jménem v Česku, kde byla spousta ukradeného softwaru, prodávali," vzpomíná Nováková. Na jednání do Vídně, kde měla americká společnost zastoupení, doprovázela manžela a jeho kamaráda spíš jako překladatelka než jako společnice jejich firmy nazvané Sluno, což byla složenina příjmení společníků Sluka a Novák, a aby vypadali světově, přidali ještě Corporation. 

"To bylo moje první byznysové školení, které jsem dostala. My jsme vysvětlili, jaké máme záměry, a tamní ředitel si pak stoupl k tabuli a začal nám kreslit, jak se dělá byznys a jak dlouho bude trvat, než začneme vydělávat," vzpomíná na jednání koncem roku 1989. Zřejmě se zástupce firmy Oracle nad začínající trojicí nadšenců ustrnul. Licenci jim půjčil, aby ji mohli používat k prezentaci a vytvořit si prostor pro prodej. "To bylo velkorysé jednání, ale my jsme v té době neměli ani vlastní počítač. Stál třikrát tolik než auto, 280 tisíc korun, a prodávali ho jenom Slušovičtí," uvádí byznysmenka. Peníze si půjčili v širokém příbuzenstvu. A aby ušetřili, koupili PC ve Vídni. "Na Mariahilfer Strasse stál asi jen 150 tisíc korun." 


Jak myslet jako milionář 

Protože Marta Nováková od vídeňského "byznys školení" věděla, že se hned nezačnou topit v penězích, našla si práci ve vydavatelství a z platu živila rodinu i dotovala firmu. Po roce se ovšem už naplno zapojila do společnosti Sluno Corporation a začala uplatňovat vědomosti, které v té době čerpala především z knih. Intenzivně si školní angličtinu rozšiřovala četbou, a tak se dostala i k publikaci How to Think Like a Millionaire – Jak myslet jako milionář. 

Četla ji prý s nadšením po nocích asi dva měsíce a nakonec si vypsala tři zásady do života. "Zodpovídáš za sebe a nikdo ti nepomůže, kromě sebe. Když neumíš spočítat, jak vyjít v domácnosti, tak nepodnikej. Když něco chceš, tak to vždycky dokážeš," vyjmenovává principy, kterými se začala motivovat a řídit. 

"Nejsem úplně cílevědomý člověk, který si zvolí jasný cíl a dopracuje se k němu. Ale někde v hlavě mám něco, co bych chtěla, co by se mi líbilo, a život mě k tomu postupně směruje. Věci, o kterých jsem snila, se mi postupně daří zrealizovat," přiznává Nováková i to, že co se nepodaří, tak na to zapomíná. Marné snění není její styl. Zato její nevyčtenou, ale už odmala jasnou vlastností je zodpovědnost sama za sebe. 

A jak je to s tou milionářkou? "Ano, chtěla jsem jí být," odpovídá jasně a přímo. 

První vydělaný milion přišel do firmy v době, kdy začali spolupracovat s americkým K-Martem v roce 1992. Koupil 13 obchodních domů Prior a hledal někoho, kdo by jim pomohl s IT. "Byli nadšení, že tu má někdo americké řešení, vybrali si nás a my jsme to na základě jejich požadavků vytvořili. Z aktivit pro ostravský Prior jsme použili jen účetnictví a úplně nově jsme napsali aplikaci pro nákup, řízení zásob, což bylo úplně odlišné od toho, co tady bylo na trhu. Vlastně jsme tak zahájili vývoj a první implementace vlastního produktu," vzpomíná šedesátiletá podnikatelka. 

Zatímco manžel a jeho kolegové se zabývali programováním, ona zajišťovala servis, vytvářela jim zázemí, věnovala se obchodu, ekonomice. Nutila společníky, aby všechny vydělané peníze investovali zpět do firmy. "Za to mě ani manžel, ani partneři neměli rádi. Já jsem byla ta, která peníze držela, já jsem jim je nikdy nedala, což vedlo někdy až k nepříjemným situacím včetně mých chyb," na rovinu přiznává Marta Nováková. To, že se některé práce dělaly bez řádných smluv jen na základě její ústní domluvy s obchodními partnery nebo že jí stačila smlouva napsaná na ubrousku, nezpůsobilo kupodivu nikdy problémy, ale výběr banky nabízející velké úročení mohl zavinit zánik firmy. 

"Když prodával K-Mart řetězec svých obchodních domů Tescu, tak nový majitel chtěl vědět, jak mají zajištěny licence na software. A protože žádné neměli, tak nám je museli zaplatit a my jsme dostali najednou relativně velké peníze. Ty jsem uložila do Universal banky, která když padla, tak jsme se ze dne na den ocitli bez koruny, protože jsme tam měli i běžný účet," vzpomíná, jak před Vánocemi neměla ani na výplaty. 

Poprvé si tedy řekla klientovi o zálohu na jen přislíbené práce a firma přežila. "Přišli jsme o 10 milionů korun, což pro nás bylo šíleně moc peněz, a to mě kluci neměli hodně rádi." 

Jistě tahle událost nebyla jedinou příčinou rozchodu společníků. Neustálé řešení firemních problémů doma nebylo pro manželství Nováků to, co by ho utužilo. Nakonec to byla ona, kdo manželovi přenechal majetek s penězi, a jí zůstaly jejich dva podíly ve firmě. Posléze vyplatila i dva společníky a Sluno ovládla. Měla totiž dojem, že ona se věnuje reálnému byznysu a společníci, kteří se zaměřili na programování, byli odtržení od reality. "Naše firma byla brzděná tím, že jsme se velmi komplikovaně o čemkoliv rozhodovali. Když jsou podíly rovnocenné a každý má jiný názor, je to problém. Můžete se rozhodnout i špatně, ale nejhorší je, když se rozhodovací proces táhne a mezitím přijdete o příležitosti," tvrdí Nováková. 

Zcela cílevědomě proto usilovala získat firmu jenom pro sebe, aby mohla také sama rozhodovat. Bez vytáček přiznává, že rozchod s partnery nedopadl ke vzájemné spokojenosti. Nováková je podnikatelka, která ví, co chce, a umí si za tím i jít. "Nebyla jsem vůči nim lidumil," míní. Kdyby se jí nepodařilo ovládnout firmu, tak by prý odešla ona a založila si jinou. "Na podnikání se mi líbí svoboda rozhodování spojená s odpovědností, bez toho už bych nemohla být," přiznává. A co ji na podnikání nejvíc těší? "Úspěchy. Jednou za čas musí přijít, aby se vám do těla dostalo trošku toho adrenalinu a endorfinu. Kdyby nebylo úspěchu, tak by to člověka netěšilo." 

O firmu zabojovala prý hlavně proto, že byla přesvědčená o její budoucnosti. Právě úzká specializace společnosti je podle Novákové její předností. Firem s IT zaměřením, které dělají všechno, je hodně, ale na oblast retailu, logistiku a distribuci v malo- a velkoobchodě se zaměřuje právě firma U & Sluno. 

"S touto specializací máme šanci se prosadit v evropském i světovém měřítku. Máme lidi s unikátními znalostmi, po kterých je obrovská poptávka, a bude to tak pokračovat, protože technologie ovlivňují vše," tvrdí byznysmenka. 

V současné době dodává řešení obchodním domům hlavně v Evropě. 

Třeba na Slovensko, Ukrajinu, do Chorvatska, ale také do Německa, to když se firmě nejprve povedly některé aplikace v českém Makru a Kauflandu. Většinu zakázek získává Sluno na základě referencí. "Naši aktivitu je třeba soustředit na rusky mluvící země, na bývalé satelity Sovětského svazu. Pro ně jsme Západ, chtějí naše know-how, které jsme získali spoluprací se západními firmami," míní podnikatelka, která brzdí atak do Ruska. "Rusové nás neuznávají. Uznávají Američany a maximálně Němce." 


Nechci být brzdou 

Před dvěma roky si Nováková uvědomila, že začíná firmu brzdit, že se jí do některých konfliktů, bojů o zakázky nechce, že není užitečná, ale spíše brzdou. "Nebylo to příjemné poznání, ale jsem docela sebekritická, prý někdy až moc," na rovinu přiznává, že se rozhodla předat pravomoci managementu. Mimochodem spolupracovníky vybírá hlavně podle toho, zda mají chuť pracovat, jít do nových věcí a především se nebojí převzít odpovědnost. V rukou si Nováková ponechala finanční rozhodování a strategické směřování U & Sluno. Zpočátku se ale nedokázala odtrhnout od firmy a neustále "kecala" i do každodenních problémů, a tak uvažovala o zapojení do nějaké nadace. Objevila totiž u sebe samaritánské sklony. Shodou okolností se Svaz obchodu a cestovního ruchu potýkal s problémy, a když byla požádána o pomoc, ujala se loni role prezidentky této organizace. Bez nároku na plat. 

"Baví mě tady bojovat, hledat řešení, které obchod v této zemi má. Učím se jiné komunikaci, tady to není o rozhodování nebo podřizování se, ale o hledání konsenzu, neplatí tu logika. Mimochodem ještě jsem nepřišla na to, co tu platí," usmívá se s tím, že právě na jednáních s politiky a státní správou poprvé pocítila handicap, že je žena. V byznysu to prý nikdy nezažila.  "Politická garnitura nechce mezi sebou schopné ženy. V parlamentu je třetina lidí, kteří nikde jinde nepůsobili a jsou zcela odtržení od reality," vyjmenovává, co ji jako byznysmenku nejvíce překvapilo. Přitom se prý v podnikání naučila s každým vyjít a brát lidi, jací jsou. 

"Všude platí, že rozhodující roli při jednáních hraje chemie. Obchod a byznys je o vztazích. Neprodává firma firmě, ale na obou stranách jsou vždy jedinci a ti, když se domluví a vytvoří podmínky, pak obchod uskuteční," tvrdí podnikatelka Marta Nováková.

8. 10. 2015

Máte zájem o více informací?Domluvte si s námi nezávaznou schůzku

Jsme připraveni zodpovědět Vaše dotazy týkající se naší společnosti, aktivit, nabízených řešení a produktů a podat Vám maximum informací. Neváhejte nás kontaktovat, naše služby jsou tu pro Vás.

Telefonní kontakt: +420 596 101 511

Kontaktní formulář

Nahoru

© 2015 - 2020 Created by people in ARSY line