01. března 2022

Třídicí roboti dokáží násobně zvýšit rychlost odbavení zboží

Třídicí roboti dokáží násobně zvýšit rychlost odbavení zboží

Můžeme se pochlubit novými třídicími roboty, kteří dokáží násobně zvýšit rychlost třídění zásilek. Jdeme naproti rostoucí poptávce retailerů, kteří hledají způsoby pro lepší řízení stávajících skladů bez nutnosti rekonstrukce.

Rychlejší třídění zásilek znamená rychlejší expedici ke koncovému zákazníkovi a tím pádem jeho vyšší spokojenost. A právě v této oblasti třídicí roboti excelují. Nejenže podporují plynulost celého procesu, usnadňují rovněž práci zaměstnanců, kteří tím získají prostor pro další důležité úkony.

Rozměrově kompaktní roboti jezdí na vyvýšených stolech po speciálních podložkách s čipy, přes které jsou navigování ke svozovým boxům. Zásilky o hmotnosti až 50 kg a rozměrech do 40×40×50 centimetrů na ně pokládají pracovníci skladu. Balíky se automaticky naskenují a podle údajů z čárového kódu robot pozná, kam balíček odvézt. Vzájemně spolu komunikují a plynule se vyhýbají, takže do sebe stroje ani při větším počtu na dráze nenarazí. Toto efektivní propojení lidské síly s prací robotů ve výsledku umožňuje za stejný čas, ve stejně velkém skladu odbavit násobně více zásilek.

Kde roboty používají najdete na našem novém webu.

Jednoduše, rychle a bezchybně

Oproti jiným autonomním jednotkám jsou třídicí roboti skutečně malí, takže jim k provozu stačí podstatně méně prostoru. Stoly, po kterých se pohybují, jsou navíc co do sestavení velmi flexibilní a nepotřebují být fixně spojené s podlahou, jako to bývá u jiných, robustnějších řešení. Třídicí linku lze velmi jednoduše postavit, v budoucnu rozšířit či rychle rozebrat. Klient může v případě potřeby vše snadno přesunout do jiné haly. Stejně tak je možné díky chytrému designu změnit výšku modulů či upravit linku pro menší či větší typ robotů (navigační dlaždice jsou dostupné v rozměrech 55×55 nebo 75×75 cm).

Další nespornou výhodou je výdrž. Na 4 hodiny práce potřebují třídicí roboti pouze 3 minuty nabíjení, které si navíc zajistí sami — v případě, že u robota dojde k poklesu energie pod stanovenou hladinu, jede se na určené místo automaticky dobít. Využívají k tomu běžné 230V napětí v zásuvkách na dráze.

Benefity robotické třídicí linky:

  • Rychlá návratnost investice zpravidla v rozmezí 1-2 let
  • Stoly lze snadno sestavit, rozšířit či rozebrat
  • 3 minuty napájení vystačí na 4 hodiny třídění
  • Životnost robotů až 10 000 cyklů
  • Kompaktnější oproti běžným třídicím linkám
  • Nulové provozní náklady stolů
  • Napojení na jakékoliv WMS
  • Snadná integrace na straně klienta

Jak už jsme naznačili, zprovoznění třídicí dráhy je jednoduché a probíhá v řádu týdnů. Po smontování stolů přidáme nezbytná čidla a napojíme řídící jednotku. Pro co nejrychlejší třídění a pohyb robotů je důležité postavit linku na rovné ploše. Před ostrým provozem roboti napoprvé vyjíždění v tzv. skenovacím módu, kdy se pohybují po dráze a mapují cestu. Na základě výsledné mapy pak lze definovat pravidla pro jejich pohyb a svoz zásilek. Vše zastřešujeme my.

Chytrá signalizace

Stoly i boxy, kam padají zásilky, jsou na kolečkách, takže s nimi lze vždy snadno manipulovat. Jakmile se shozový box dostatečně naplní, pracovník ho může jednoduše odvézt a nahradit jiným. Na chybějící shozové místo navíc reaguje semafor napojený k dráze, který barevně signalizuje aktuální stav a upozorní roboty na chybějící box. Roboti v tom čase na dané místo nevozí nové zásilky. Přehledná barevná signalizace velmi napomáhá urychlení správy objednávek.

Hbitě umí systém reagovat také při nečekaných chybách, např. když zásilka spadne ještě na dráze. Systém v takovém případě okamžitě předá pokyn k zastavení všech ostatních jednotek. Náprava a opětovné zprovoznění jsou přitom rychlé a snadné. Stačí pouze naložit zásilku a celý proces se opět plynule rozběhne.

Třídicí roboti nabízí rychlejší a levnější alternativu k často nákladným třídicím systémům a linkám, které využívají pásové dopravníky. Uspoří místo ve skladu a zrychlují celý proces předávání zboží k prospěchu firem i jejich zákazníků.

Další články


S roboty na Retail Summitu
02. května 2022

S roboty na Retail Summitu

Po 30 letech měníme logo
19. července 2022

Po 30 letech měníme logo

Odebírejte náš newsletter

Nejčerstvější novinky přímo do vaší schránky.